Co oznacza termin „dress code”?

Dawniej stroju, na jaki decydowali się ludzie, wychodząc do pracy, nie określały żadne ścisłe reguły. Każdy ubierał się więc tak, jak uważał za stosowne i nikt nie miał do niego o to pretensji. Z czasem wykształcił się jednak pewien zbiór zasad, według którego pracodawcy zaczęli określać, jakiego stroju wymagają od osób na poszczególnych stanowiskach.

Ów kanon obecnie określa się mianem dress codu. Etykieta ubioru to także element ogólnie przyjętych zasad savoir-vivre. To, co wypada zakładać do pracy, powinno zostać określone już na samym początku, a pracownik musi mieć świadomość tego, czego się od niego wymaga w danej sytuacji.

Pojęcie „dress code” pochodzi z języka angielskiego, ale jest obecnie bardzo często używane w polskiej branży biznesowej. Zasady, które wprowadza, pojawiają się głównie w dużych korporacjach, szanujących się biurach oraz urzędach. Nie zawsze są one jednak bardzo sztywne – czasem przyjmują zwyczajnie formę subtelnych wskazówek, co wypada, a czego się nie powinno.

Dzięki temu łatwo uniknąć wpadek i jasno określić ogólnie panujące reguły.