Specjalista majątkowy

W obecnych czasach sprzedaż mieszkania, zakup domu, czy staranie się o otrzymanie kredytu hipotecznego, to dość popularna sytuacja. Jednak, aby dobrze sprzedać dom niezbędne jest przygotowanie rzetelnej wyceny nieruchomości.

W takiej sytuacji należy zlecić ekspertyzę wykwalifikowanemu specjaliście. Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która posiada niezbędną, specjalistyczną wiedzę w zakresie szacowania nieruchomości.

Wynikiem jego działania jest określenie rynkowej wartości nieruchomości, ale także wartości odtworzeniowej czy katastralnej. Może również posłużyć do uzyskania wartości będącej propozycją bankowo-hipoteczną.

Określenie rynkowej wartości wycenianej nieruchomości, wykonywane jest w postaci tzw. „operatu szacunkowego” w formie pisemnej.

Może on być wykorzystany w ciągu dwunastu miesięcy, od daty jego sporządzenia, tylko i wyłącznie do celu, w jakim został opracowany. Niezależnie od tego czy będzie to lokal mieszkalny, użytkowy, dom jednorodzinny, a nawet działka gruntowa, niezbędna jest opinia rzeczoznawcy o wartości danej nieruchomości.

 .