Wpływ alkoholu na zdrowie

Dla wielu sposób na odprężenie się i zapomnienie o troskach dnia codziennego, a dla innych sposób na dobrą zabawę- alkohol. Chemiczna substancja mogąca bardzo poważnie zaszkodzić zarówno zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu.

Jaki wpływ na organizm ma w rzeczywistości? Przede wszystkim zbyt duża dawka alkoholu może spowolnić lub całkowicie zatrzymać procesy trawienne oraz ograniczyć łaknienie. Ponadto wpływa na podwyższenie ciśnienia krwi, przez co może doprowadzić do zaburzeń pracy serca, a nawet do zawału.

Alkohol powoduje również odkładanie się tłuszczu w komórkach wątroby oraz zaburza funkcjonowanie tego narządu. I co najważniejsze, alkohol ma bardzo niekorzystny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, a także zmniejsza aktywność mózgu.

Nie ulega wątpliwości, że alkohol może być bardzo szkodliwy dla organizmu, jednak stopień zagrożenia zależy przede wszystkim od częstotliwości picia i ilości spożywanego wówczas alkoholu. Osoby, która sięgają stosunkowo rzadko po kieliszek wina czy innego alkoholu nie są narażone na długofalowe skutki tej czynności, ale nałogowcy mogą borykać się z poważnymi schorzeniami całego organizmu.