Co oznacza termin „dress code”?

Dawniej stroju, na jaki decydowali się ludzie, wychodząc do pracy, nie określały żadne ścisłe reguły. Każdy ubierał się więc tak, jak uważał za stosowne i nikt nie miał do niego o to pretensji. Z czasem wykształcił się jednak pewien zbiór zasad, według którego pracodawcy zaczęli określać, jakiego stroju wymagają od osób na poszczególnych stanowiskach.
Przeczytaj również: Jakie dodatki zawsze są modne?
Ów kanon obecnie określa się mianem dress codu. Etykieta ubioru to także element ogólnie przyjętych zasad savoir-vivre. To, co wypada zakładać do pracy, powinno zostać określone już na samym początku, a pracownik musi mieć świadomość tego, czego się od niego wymaga w danej sytuacji.
Przeczytaj również: Czemu ma służyć dress code?
Pojęcie „dress code” pochodzi z języka angielskiego, ale jest obecnie bardzo często używane w polskiej branży biznesowej. Zasady, które wprowadza, pojawiają się głównie w dużych korporacjach, szanujących się biurach oraz urzędach. Nie zawsze są one jednak bardzo sztywne – czasem przyjmują zwyczajnie formę subtelnych wskazówek, co wypada, a czego się nie powinno.
Przeczytaj również: Szacunek dla pracownika
Dzięki temu łatwo uniknąć wpadek i jasno określić ogólnie panujące reguły.